Dziecko to wulkan ukrytych emocji i pomysłów. Czasami wystarczy jedna iskra, aby powstał potężny ogień aktywności. Jaka w tym rola nas, rodziców i dorosłych opiekunów? Jak się okazuje ogromna. Kreatywne zabawy dla dzieci i wszechstronne zabawy plastyczne to nie tylko rozwój umiejętności na płaszczyźnie fizycznej. To również dotykanie sfery emocjonalnej. Budowanie pewności siebie, wiary w swoje możliwości i wyzwalanie emocji. Jak zatem sprawić, aby Wasz maluch zaczął działać? Do-It-Yourself – oto klucz do sukcesu!

Kreatywne zabawy dla dzieci – gwarancja samorozwoju i cennych doświadczeń

Zamknijcie oczy. Wyzwólcie w sobie twórczą postawę. Jesteście artystami, którzy zarażają otoczenie pasją do tworzenia niezwykłych dzieł. Ok, pora wrócić na Ziemię. Być może nie wszyscy potrafimy samodzielnie przygotować oryginalne zabawy dla dzieci w domu, zwłaszcza gdy na głowie tysiące spraw i codziennych obowiązków. Na szczęście dla dzielnych rodziców, brak pomysłów na inspirujące zabawy plastyczne nie jest absolutnie żadną przeszkodą. W końcu, od czego są specjaliści! Oto kilka cennych wskazówek.

Kreatywność równa się wolność

Wolność kreacji, samodzielnych wyborów i swobodnych decyzji. Schematyczność zabija wyobraźnię. Nigdy o tym nie zapominajcie. Kolorowanki, wycinanki, wyklejanki to nieocenione narzędzia pobudzające aktywność. A gdy Wasz maluch w swoich działaniach pójdzie swoją drogą, zupełnie inną niż zalecana jest w instrukcji, to jest to powód do dumy, a nie rozczarowania. Po prostu zaufajcie swoim dzieciom, a nie raz zaskoczą Was swoją niezależnością. BAŚNIOWY plecak z króliczkiem, zabawa plasteliną, teatr cieni, farby do malowania palcami. Każda z tych propozycji rozwija myślenie poza schematem i daje możliwość własnych wyborów, nawet jeśli będzie to tylko (albo aż!) osobista decyzja o wyborze koloru.

,,Niech dzieci będą wolne. Zachęcaj ich do biegania na zewnątrz, gdy pada deszcz. Niech zdejmą buty, gdy znajdą kałużę wody. A gdy trawa łąk będzie mokra od rosy, niech biegną po niej i depczą ją bosymi stopami. Niech odpoczywają spokojnie, gdy drzewo zaprasza ich do spania w swoim cieniu. Niech krzyczą i śmieją się, gdy słońce obudzi ich rano”.

Maria Montessori

Mądre wsparcie rodziców i profesjonalistów

Bądźcie inspiracją do powstawania pasji w sercach i umysłach Waszych pociech. Czy to nie jest za wcześnie na kreatywne zabawy dla dzieci? Absolutnie! Obserwujcie zachowania i reakcje dziecka na proponowane aktywności. Nie narzucajcie swoich rozwiązań i nie szukajcie w maluchach spełnienia własnych ambicji. Specjaliści wiedzą, po jakie narzędzia pracy sięgać, aby stymulacja rozwoju fizycznego i emocjonalnego malucha przebiegała na jak najwyższym poziomie. Nie zapominają przy tym o bezpieczeństwie, które przekłada się na wysoką jakość materiałów oraz podążanie zasadą zero waste, a więc zero marnowania i zero odpadów. Jakie mamy propozycje? A na przykład wystrzałowa KOSMOS Paka, którą pokocha każdy mały miłośnik galaktyki i przestrzeni kosmicznej.

Czas to…

Bez tego nie ma rozwoju. Uwaga skupiona na dziecku (bez dodatkowych bodźców zakłócających relacje), to najcenniejsza wartość, którą możecie ofiarować potomstwu. Nie zawsze musicie aktywnie uczestniczyć w zabawie. Czasami dla malucha najbardziej liczy się obecność rodzica i jego uwaga. To dla dorosłych tak niewiele, a jednocześnie tak dużo dla najmłodszych.

Różnorodność

Zaproście malucha do kolorowego świata pełnego atrakcyjnych zabaw plastycznych. BAŚNIOWA Paka to propozycja dla prawdziwych marzycieli. Tam, gdzie magia, czar i głębia kolorów tam zawsze są dzieci. Niestandardowe wybory materiałów i oryginalne pomysły na zabawy dla dzieci w domu sprawią, że Wasz maluch krok po kroku wkroczy w kolejny etap swojego rozwoju. Pozwólcie mu manipulować przedmiotami, odkrywać siebie i swoją indywidualność.

Na koniec zostawiliśmy najważniejsze. Uśmiech na ustach dziecka to podstawa udanej zabawy oraz budowanie motywacji w każdym małym człowieku z wielkim potencjałem. Teraz czas na dorosłych. Skorzystajcie z powyższych wskazówek. Wszystko w Waszych rękach!