Kochanie to proste. Bierzesz dwa kawałki bibuły i przeplatasz. Czerwony, zielony, czerwony, zielony… i zadzieją się cuda. Powstanie bajkowy kolorowy łańcuch. Jesteś moim małym czarodziejem!
Pamiętacie te czasy, gdy przeważającą część ozdób choinkowych stanowiły rękodzieła najmłodszych członków rodziny? Czyż to nie było wspaniałe uczucie, móc podziwiać kolorowe drzewko stworzone przez domowników? Gdzie to wszystko się podziało? Gdzie nasze dawne tradycje? Czy przestaliśmy wierzyć w potężny dar wyobraźni i kreatywności naszych dzieci? Klimat tworzą ludzie i wychodzące spod ich rąk dzieła. Dziś wspólnie przypomnimy sobie świąteczne dekoracje dla dzieci, których autorami są mali artyści. Jesteśmy przekonani, że w Waszych domach nie brakuje prac plastycznych, które co roku przygotowujecie z dzieciakami. Odświeżmy zatem piękne wspomnienia.    

Dekoracje choinkowe dla przedszkolaka i starszaka – aktywność z wyobraźnią

W przypadku tradycyjnych ozdób świątecznych, niezbędne jest zasięgniecie rady starszego pokolenia. Dziadkowie, wujostwo i pradziadkowie – to jest dopiero bogate źródło wiedzy o ręcznie robionych świątecznych dekoracjach dla dzieci. To właśnie z ich ogromną pomocą i wsparciem stworzyliśmy ciekawe zestawienie tradycyjnych zabaw świątecznych dla dzieci.
Utarło się przekonanie, że choinka na święta, to przede wszystkim ładna ozdoba, podkreślająca klimat wydarzenia. Dawniej jednak drzewka o bujnych gałązkach, wiejskie podłaźniczki i wigilijne dekoracje miały o wiele większy podtekst. To symbole dostatku, zdrowia, szczęścia, duchowej protekcji i bogatych plonów. Była też i słoma, która podkreślała ubóstwo, umiar i prostotę narodzin Jezusa. 

Łańcuchy z papieru

Łańcuchy mają umacniać rodzinne więzi i pogłębiać relacje. Łańcuch to siła, jedność i spójność działań, dlatego warto mieć tę ręcznie robioną dekorację na świątecznej choince.

Wykonanie: Przygotujcie kolorowe kartki, z których stworzycie szablony (paski). Czas na wycinanie, które wymaga skupienia i precyzji. Weźcie jeden pasek i połączcie końcówki, tworząc koło. Teraz wszystko pójdzie jak po maśle. Jedno koło, goni drugie, aby w rezultacie powstał zjawiskowy papierowy łańcuch świąteczny. ZIMO PAKA ma gotowe szablony do wycinania, z których powstaje istne łańcuchowe szaleństwo!

Wiszące orzechy

Orzechy włoskie to oznaka dobrobytu i siły. Odpowiednio ozdobione, wyglądają niczym małe bombeczki na gałązkach drzewka.

Wykonanie: Pomalujcie orzechy złotą bądź srebrną farbą. U góry skorupki przy użyciu pistoletu do kleju przyklejcie złotą nitkę oraz uroczą czerwoną wstążeczkę związaną w kokardkę. Świąteczna zawieszka gotowa!

Piernikowa dekoracja

Korzenny zapach roznoszący się po domu, a może ozdoby handmade wykonane z miłego w dotyku filcu? Każda z tych propozycji, to zabawy świąteczne dla dzieci, które gwarantują spędzenie cudownego czasu z bliskimi podczas przygotowywania dekoracji.

Wykonanie: Zaprojektujcie bądź odrysujcie na materiale szablony do wycięcia. Pora zabrać się za wycinanie wzorów. Następnie udekorujcie filcowe pierniczki według własnych pomysłów i uznania. Jeszcze tylko wstążeczki i można zawiesić dekoracje na świątecznym drzewku. Jeśli Wasz wybór padnie na piernikowe wypieki, to pamiętajcie, aby dziurkę na tasiemkę zrobić jeszcze przed włożeniem ciasteczek do piekarnika. Koniecznie zaopatrzcie się w farbki i perełki cukrowe wykonane z naturalnych składników, bez dodatku sztucznych barwników.

A także: aniołki z waty, słomy, ekologicznych słomek i tasiemek, śnieżnobiałe papierowe gwiazdy 3D wycinane według wzorów oraz przepiękne naturalne bombki z szyszek. Nasza propozycja listy na ozdoby choinkowe ma wiele kartek, ale wiemy, że wy również macie mnóstwo pomysłów na stworzenie bożonarodzeniowych dekoracji wspólnie z maluchami. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do działania!

Bożonarodzeniowe drzewko – trochę historii

Zanim przystąpicie do pracy i wielkich świątecznych przygotowań zabierzemy Was do zamierzchłych czasów. Wiecie skąd pochodzi zwyczaj dekorowania iglastego drzewka w naszym kraju? Wbrew pozorom, nie jest to symbol odległych państw, gdzie panuje mroźna zima, a śnieg jest codziennością. Świąteczne zawieszki i tradycja dekorowania nimi świerku lub jodły przybyły do nas na przełomie XVIII i XIX wieku z historycznej francuskiej krainy o nazwie Alzacja. Rytuał ubierania choinki początkowo był rozpowszechniony jedynie wśród arystokracji i miejscowej ludności. Udekorowany świecącymi drzewkami Wersal to sprawka Marii Leszczyńskiej, która miłością bezwarunkową obdarzyła ten piękny obyczaj.      Oczywiście niektóre opowieści głoszą, że historia bożonarodzeniowego drzewka sięga czasów antycznych. To jednak nie zmienia faktu, że choinka to jeden z najbardziej dostrzegalnych świątecznych symboli w polskich domach. I niech tak zostanie.